Продовжуємо тему пошуку цікавих гідробіонтів для промислового вирощування в умовах аквакультури і цього разу представляємо морських багатощетинкових червяків, котрі мають назву поліхети.
Поліхети (Роlychaeta) – клас кільчастих червів. Тіло (довж. від 1 мм до 3 м) видовжене, почленоване. Передній відділ з багатьма щупальцеподібними виростами. На сегментах тулуба є по парі недорозвинених кінцівок – параподій з вусиками й численними щетинками (звідси й назва). У більшості багатощетинкові червів параподії, крім локомоторної (рухової), виконують функцію дихання. Багатощетинкові черви звичайно роздільностатеві. Розвиток з метаморфозом. Личинка – трохофора. Деякі види розмножуються пупкуванням. Багатощетинкові черви поширені в морях Світового океану, окремі види – в прісних водоймах. Переважна кількість багатощетинкових червів живе на дні, риючись у грунті, деякі – сидячі форми, тіло яких оточене трубочкою; частина видів вільно плаває в товщі води; інші (наприклад, мізостоміди) живуть на голкошкірих як коменсали або паразити. Багатощетинкові черви харчуються органічним детритом, дрібними безхребетними й мікроскопічними рослинними організмами; самі багатощетинкові черви є кормом для риб та водоплавних птахів.
Користь від поліхет
На тему вирощування поліхет наштохнула інформація про те, що для статевого дозрівання у морських креветок (пенеїди) потрібно годувати поліхетами. Виявилося, що при годуванні плідників креветок ваннамей поліхетами продуктивність самок збільшувалася в два рази (до 400 000 яєць). Поліхети мають дуже великий вміст поліненасичених жирних кислот, котрі сприють активній роботі репродуктивних органів.
Також поліхети використовуються при годуванні особливо цінних видів морських та прісноводних риб із метою підвищення якості та кількості статевих продуктів.
Особливо популярна багатощетинкові черви серед рибалок: це одна із самих улюблених наживок в морській рибалці. Поліхет активно вирощують на спеціальних фермах в Великобританії, США, Нідерландах у величезних кількостях та продають в якості наживки рибалкам.
У нас в Україні також користуються піщаним або морським червяком на рибалки. З цією наживкою ловлять кефаль, піленгаса та іншу морську рибу. Добувають цю наживку в лиманах, де її викопують вручну. На живих червяків шалений попит, а видобуток наразі невеликий. Ця наживка ще називається “нереїс”. Назва походить від виду багатощетинкових червів Nereis virens, котрий активно вирощують на спеціальних фермах закордоном. На жаль, у мене немає інформації який саме вид поліхет водиться в наших лиманах, але по науковим роботам вітчизняних науковців я вид Nereis не зустрічав в наших водоймах.
Вирощування поліхет на фермах
Правильно спроектована ферма по вирощуванню поліхет може давати урожай від 3 до 7 кг/м2 продукції на рік. Для годування багатощетинкових червів підходять різні органічні відходи, відходи від життєдіяльності риби, мертву рибу, спеціальні корми тощо. По своїй суті ці тварини переробляють відходи на висоякісний та високобілковий продукт. Ці тварини виконують роль чистильщика наших морів, бо переварюють всі органічні рештки, котрі падають на дно.
Ціна заморожених поліхет на світовому ринку коливається від 40 до 60 доларів за кілограм в залежності від сезону та якості червяків. В нашій країні є всі можливості для того, аби розпочати цей цікавий бізнес та стати одним із серйозних гравців на світовому ринку. Потрібно вкладати в розробку технології вирощування поліхет і вже за кілька років можна отримати перші серйозні результати.
Є бажаючі спробувати?