У 2011 році, коли Йоланта Гданець та Томаш Карапуда почали буріння свердловини для отримання геотермальної води в Польщі. Ця вода призначалася для використання в спа-центрі готелю, котрий задумали побудувати партнери. Свердловина сягла 1224,5 метрів в глибину.
Протягом року, проте, пара переадресувала свою увагу до рециркуляційної аквакультурної системи (РАС), в якій можливо буде вирощувати атлантичного лосося в закритому приміщенні, уникаючи відкритого океану морського середовища, де традиційні виробники зіткнулися із багаточисленними хворобами, паразитами, конфліктами із екологічними групами, тощо.
Після забезпечення необхідного обладнання, підрядника, плану ферми, а також фінансування банків і фондів ЄС, Гданець та Карапуда стали президентом і віце-президентом відповідно, в компанії Jurassic Salmon (лосось Юрського періоду), назва компанії натхненна епохою Нижньої Юри, із горизонту якої компанія добувала геотермальні води.
Лосось є одним з трьох лідируючих видів виробництва європейської аквакультури згідно даних Європейської комісії. РАС ферма компанії займає площу всього 2,2 гектари, і являється однією із трьох закритих ферм у світі по виробництву лосося від ікринки до товарної риби. Підприємство також являється велетенським кроком вперед для розвитку аквакультури Польщі, яка не є одним з провідних виробників аквакультури в країнах ЄС , як Франція, Великобританія, Греція, Італія та Іспанія.
Офіційно відкрита в червні 2015 року, компанія Jurassic Salmon не витрачала даремно часу та досягла признання місцевого бізнес середовища, а також була відзначена на важливих міжнародних зібраннях. У минулому році компанія пройшла ASC сертифікацію, а також привезла додому два нагороди “Золота рибка”: компанія року та інвестор року.
Об’єкт також сертифікований Міжнародним Рекомендовані стандартами (IFS) і Британським консорціумом роздрібної торгівлі (BRC); так як компанія мусить проводити невелику обробку продукції на місці (риба повинна бути вбитими і потрошена перед продажем).
Що Міхал Ковальські, заступник керівника виробництва і харчової технології, дійсно жадає є пройти органічну сертифікацію, а також зростання потужностей РАС в цілому.
“Це було б вишенькою на торті, якби можно було б отримати сертифікат екологічно чистого продукту, а також, якщо це було б можливо для продукції, вирощеної в наших умовах” – сказав він, пояснивши, що нинішні закони не дозволяють можливості для органічного сертифікації через відсутність адекватних досліджень по технологіям РАС.
“Ми органічні через те, як ми працюємо, як працює система, як ми ставимося до навколишнього середовища. Так, ми вважаємо, що ми є. Ми не використовуємо хімічних речовин, ми не маємо паразитів, ми відокремлюємо рибні фекалії і відправляємо їх на використання в органічному сільськогосподарському об’єкті” – сказав Ковальський.
Лососі, які вирощуються на фермі, не піддаються стресу, ростуть в умовах низької щільності, без хижаків, тощо.
Процес починається з імпорту партій від 80 000 до 120 000 яєць лосося чотири рази на рік з рибоводних заводів в Норвегії та Ісландії. Вся решта життя кожного лосося відбувається на підприємстві Jurassic Salmon: від інкубації то вирощування алевінів (личинка лосося), потім стадії малька, смолта та до дорослого рибини вагою від 5 кілограм.
Відпрацьована вода обов’язково проходить процес денітрифікації (розкладання нітратів до вільного азоту) перед скиданням в навколишнє середовище за допомогою контрольованого процесу. Сполуки азоту і фосфору видаляються з води, яку потім повторно використовують в регулюванні температури ферми до виходу у відкрите середовище. Риба фекалії видаляються з води і використовуються в якості добрива.
Для отримання сертифікату ASC , ферму Jurassic Salmon оцінювали за декількома принципами, в тому числі “потенційного впливу на природне середовище, місцевого біорізноманіття та функціонування екосистем; добросусідства та сумлінного громадянства; для захисту здоров’я і цілісності популяцій диких тварин”.
Європейська комісія, яка відповідає за повсякденні проблеми бізнесу Європейського Союзу, з метою підвищення ефективності аквакультури в ЄС за рахунок скорочення тяганини, за даними з 2016 року про те , що більшість держав ЄС планують удосконалити процедури шляхом онлайн заявки і надання більш тривалого терміну ліцензії, наприклад. Вісім з 28 європейських держав також вказують на ” Встановлення пріоритетів розробки карт / бази даних / досліджень з метою визначення найбільш підходящих областей для аквакультури”, і така ж кількість держав планують зосередитися на цьому процесі.
“Звичайно, садкове вирощування риби у морі завжди буде дешевше,” – Ковальський сказав. Але ці операції повинні мати справу з зовнішніми факторами, такими як паразити, погода, тощо, і його досвід показує, що внутрішні рибні господарства працюють більш успішно, йде розширення і будівництво нових рибоводних ємностей, щоб значно збільшити виробництво лосося.
Запланована потужність польської лососевої ферми – 1000 метричних тонн атлантичного лосося в рік. Продукт продається в ресторанах і через дистриб’юторів, які продають рибу в Польщі та інших країнах ЄС. Ковальський гордий, що вирощена ними риба високо цінується в локальних ресторанах, але він пояснив, що тепер вони застрягли в незручній фазі росту.
Ми органічні через те, як ми працюємо, як працює система, як ми ставимося до навколишнього середовища . Ми вважаємо, що ми є.
“На даний момент ми занадто малі для великих оптових клієнтів, і ми вже занадто великі тільки для ресторанів”, пояснив він. “Таким чином, ми думаємо про збільшення виробництва до 2000 до 3000 тонн в рік.”
Ковальський дуже задоволений результатами роботи компанії протягом двох років роботи. Він також передбачає глобальне зростання аквакультури на основі технології РАС.
“Ми можемо вирощувати лосося в любій частині світі! І для цього вам не потрібні фіорди,” сказав він. “Все, що вам потрібно зробити – це побудувати ферму, а потім будь-яка країна в світі може мати свіжий лосось, незалежно від джерела води і технології. Це майбутнє аквакультури”.
Перекладено із @GAA_Advocate