Продовжуємо знайомити читачів нашого сайту із можливостями, котрі відкриває для нас аквакультура.
На цей раз ми вирішили розповісти про достатньо перспективний вид риб – сигові. Дуже цікаву брошуру (Брошура про сигових) ми отримали із лабораторії лососівництва Інституту рибного господарства НААНУ. Ви можете запитати “При чому тут лососівництво?”. Родина сигових Coregonidae належить до підряду лососевих Salmonoidei. Саме тому лабораторія лососівництва займається темою сигових.
В брошурі ви знайдете достатньо корисної інформації для первинного ознайомлення із сиговими. При тому, що у водоймах України сигових можливо вирощувати у відкритих водоймах, ми хотіли би розглянути більш детально вирощування сигових в умовах РАС (рециркуляційних аквакультурих системах).
РАС для сигових
Отже, по фізіології та потребам сигові мало чим відрізняються від інших лососевих. Тому у форелевих РАС можливо вирощувати і сигів.
Самими перспективними видами для вирощування являється сам сиг та муксун. Муксун – це високоцінна риба, мясо котрої споживається як в сирому виді (строганина), так і копченому, вяленому та іншому виді. Ці види відрізняються від інших сигових темпами росту, дуже легко адаптуються для споживання штучних кормів, мають високу роздрібну ціну (12-17 Євро за кг), тому їх вирощування в умовах РАС може бути надзвичайно прибутковим.
Темпи росту сигових трохи відстають від темпів росту форелі. Це повязано із тим, що робота із виведення швидкоростучих гібридів форелі ведеться більше 100 років. Селекційна робота із сиговими практично ніким не проводилася, тому вирощують, в основному, природні форми сигів, котрі при правильному вирощуванні показують непогані результати, але відстають від форелевих.
В наші руки попала табличка результатів дослідження годівлі та вирощування сигових на штучних кормах RasioAqua (Фінляндія).
Отже в результаті експерименту вдалося виростити рибу масою 805 грам за 11 місяців. Хоча вже в кінці квітня (через 8 місяців) риба досягнула столової ваги в 350 грам і вже може реалізовуватися через роздрібні мережі. Але треба брати до уваги саму оптимальну температуру для вирощування сигових (16С) під час експерименту. В умовах відкритих РАС температура води може падати до 6-8С.
Економіка
Якщо собівартість вирощування форелі у відкритій РАС складатиме 2,5 Євро, то собівартість муксуна та сига буде трохи більшої за рахунок нижчих темпів росту та більшої вартості зарибка (складна технологія інкубації ікри). Приблизно потрібно орієнтуватися на ціну в районі 3,8-4 Євро за кілограм вирощеної продукції. При роздрібній ціні в 10-12 Євро за кг, оптова ціна може складати 7-9 Євро, що дає мінімум 3 Євро прибутку, що майже в два раза більше за прибуток, отриманий від вирощування форелі.
Сигові дуже добре піддаються подальшій переробці (заморозка, в’ялення, копчення), а це дає можливість отримати додатковий прибуток для фермера.
Висновок
Сигові – надзвичайно перспективна родина риб для вирощування в умовах рециркуляційної аквакультури. В даний момент є всі складові того, що фермери зможуть почати поставки цієї надзвичайно смачної риби на ринок України. Посадковий матеріал – є, корми – теж, залишилося тільки будувати високотехнологічні ферми, котрі дозволять безперешкодно вирощувати необхідну кількість риб.
Для подальшої інформації звертайтеся за телефонами:
+380 50 879 6803
+380 67 502 4730 (viber)
Для ознайомлення проект “Форель-30”, котрий підходить для вирощування сигових.