За умови, що споживання риби в ЄС на 57% забезпечується за рахунок Китаю та Південно-Східної Азії, виробники ЄС наражаються на жорстку конкуренцію, яка лише підсилюється тим, що природні запаси риб суттєво поменшали. Що стосується продукції із сомів, то ринок перенасичено імпортованим пангасіусом, і для того, щоб посісти на цьому ринку місце, потрібні багато більш ефективні технології. Проект SILGEN обіцяє зробити це.
© Ferenc Lévai
У ситуації, коли виробництво продукції рибальства стаґнує, і стурбованість щодо безпечності та екологічності продукції рибництва зростає, попит на сталі системи аквакультури, які забезпечують виробництво свіжої, високоякісної, бажано місцевого походження та безпечної для здоров’я рибопродукції, яка відповідає суворим правилам захисту споживачів, є високим як ніколи.
Aranyponty Zrt., угорська компанія, що займається повноциклічним вирощуванням прісноводних риб на господарстві з площею ставків більш як у 1 500 га у місцевості Retimajor, сподівається задовольнити цей попит за рахунок використання технології сталого вирощування європейського сома (Silurus glanis). Технологія цієї компанії ресурсоефективна, дружня до довкілля, швидка та більш продуктивна, ніж існуючі альтернативи, і її запровадження фінансується ЄС у рамках Інструменту SME як проект SILGEN (Стале вирощування європейського сома (Silurus glanis) на інноваційному, ресурсоефективному та дружньому до довкілля ставковому фермерському господарстві.
Ferenc Lévai, координатор SILGEN, розповідає про головні інновації проекту та результати оцінки доцільності проекту напередодні його завершення 31 травня.
За умови використання продукції однорічок, що вирощуються у рециркуляційних системах аквакультури (RAS) та виробництва «столової» риби у ставках ми можемо зменшити час отримання товарної риби до двох років – замість трьох років, необхідних за використання старої методики – та збільшити врожай сома з 30 кг/га до 3000 кг/га.
Яким чином ваше рішення проблеми аквакультури відрізняється від існуючих, вже відомих, практик? – У традиційній ставковій аквакультурі хижі риби високої якості (та високої вартості) культивуються лише у полікультурі разом з короповими. Їх частка у загальному обсязі продукції становить 3-4%. Це означає продуктивність не більше 30-40 кг/га, що для традиційного рибництва можна кваліфікувати як «добре».
Наша цільова риба, європейський сом, також цінна за споживчими якостями та ціною хижа риба. До цього часу цю рибу вирощували головним чином у земляних ставках з дуже низькою щільністю розміщення, за годівлі короповими, або у закритих системах за годівлі штучними гранульованими кормами. Обидві технології працюють на межі між втратами та вигодами, саме тому виробництво знаходиться на такому низькому рівні у порівнянні з коропом або фореллю, культивованими у Центральній та Східній Європі.
У нашому проекті ми поєднуємо технології використання замкнених систем з рециркуляцією води та ставкову культуру. Замкнена система є неперевершеною для виробництва однорічок, але продукція товарного сома («столового» розміру) може конкурувати з азійським пангасіусом, що постачається за «викидними» цінами, лише за використання ставкової культури. За умови використання продукції однорічок, що вирощуються у рециркуляційних системах аквакультури (RAS) та виробництва «столової» риби у ставках ми можемо зменшити час отримання товарної риби до двох років – замість трьох років, необхідних за використання старої методики – та збільшити врожай сома з 30 кг/га до 3000 кг/га. У цьому випадку риба годується гранульованим комбікормом, але може також споживати багато природних організмів, вирощених у ставках. Ці джерела кормів роблять годування повноцінним в частині поживних речовин. Іншою відмінністю нашої технології від старої є використання рециркуляції ставків у спеціальний спосіб. Ми використовуємо водозберігаючу технологію, за якої забруднена вода з ставків з інтенсивним рибництвом очищується у полікультурних ставках з низькою щільністю розміщення, в яких рибу не годують додатково.
Чому Ви вирішили зосередитись на європейському сомові? – Європейський сом є другою після осетра за розміром прісноводною рибою Європи. Це швидкозростаюча, смачна хижа риба, що не має міжмускульних кісточок.
Вона толерує низькі зимові температури (на противагу африканському сомові) та може культивуватись у великих коропових ставках.
Що ви дізнались нового під час оцінювання доцільності проекту у рамках Обрію 2020 (H2020) фаза 1? – Можливість вивчити доцільність проекту у рамках інструменту SME фаза 1 надало гарну можливість зміцнити нашу бізнес-стратегію. Хорошою новиною є те, що наш проект має ринок, на якому попит перевищує пропозицію, а також те, що наш вид є туводним і немає жодної небезпеки у тому випадку, якщо декілька особин втечуть із ставків у річку або озеро.
Ми також встановили, що наш найліпше продаваний продукт буде «свіжим філе на льоду». Він зможе легко конкурувати з пангасіусом. Свіжість продукту та невелика відстань транспортування є дуже важливими факторами, і саме тому використання туводної риби буде чудовою перевагою на ринку.
Які основні гарантії ви надаватимете споживачеві? – Метою цього проекту (фаза 1 Інструменту SME) було здійснити оцінку доцільності. Однак протягом фази 2 проекту ми плануємо виконати більш масштабний проект на ставковому господарстві з площею ставків 1500 га, що продемонструє застосування технології у реальному довкіллі та надасть гарантії споживачеві.
Тобто ви плануєте подати заявку на фінансування фази 2 проекту після його завершення у травні? Чого ще на додаток до сказаного ви ще плануєте досягти за рахунок додаткового фінансування? – Безперечно, ми плануємо подати заявку на фазу 2. Фінансування – а ми сподіваємось, що отримаємо його, – буде використано головним чином на технологічні цілі та з метою комерціалізації проекту SILGEN. Ми плануємо модифікувати наші коропові ставки для культивування сомів та виконувати селекційні роботи з використанням ‘Селекції за допомогою маркерів’ (MAS) з метою отримання ще більш швидко зростаючих та резистентних до хвороб особин сомів.
Остання із згаданих робіт планується за тісного співробітництва з генетиками з Університету Паннонії, Угорщина. Поліпшення нашого переробного підприємства також буде частиною цього проекту з метою його розвитку.
Де ви бачите вашу компанію через 5 років? – На нашій власній фермі (приблизно 1500 га) ми хотіли б досягнути виробництва приблизно 2000 тонн сома, а з фермами, які співробітничають , на площі прибл. 5000 га, ми хотіли б досягти виробництва 2 – тис.тонн сома через п’ять років. Ми також хотіли б стати головним постачальником зарибку для ферм, які з нами співробітничатимуть.
SILGEN
Funded under H2020-SME-1
Переклад: Володимир Герасимчук
Наша компанія Vismar Aqua може розробити комплексне рішення для вирощування європейського сому (РАС + технологія дорощування у відкритих ставках). Звертайтесь за контактами.