Пам’ятаєте смак тих маленьких креветочок, котрими нас так часто пригощали продавці на пляжах наших морів? Багато з вас навіть не знає, що цей вид креветок називається шримс звичайний або піщана креветка. І сьогодні ми розкажемо про те, що цей холодолюбний вид креветок може бути надзвичайно перспективним для вирощування на півдні нашої країни.
По данним Вікіпедії
Шримс звичайний, відомий також як креветка піщана (Crangon crangon) — вид креветок родини Шримсові (Crangonidae). Має високе промислове значення, відловлюється переважно у південній частині Північного моря, також у Ірландському, Балтійському, Середземному і Чорному морях, і атлантичному узбережжі Скандинавії і частини Марокко.
Дорослі особини сягають 30-50 мм довжиною, окремі особини — до 90 мм. Креветка має маскувальне забарвлення, що імітує колір піщаного дна і може змінюватись в залежності від типу середовища. Живуть на мілинах із солонуватою водою, де живляться переважно вночі. Вдень вони закопуються у пісок, ховаючись від хижаків — птахів і риб, але залишаючи на поверхні антени.
Як і для інших представників родини шримсових, для креветки піщаної характерним є перший періопод, що знаходиться під клешнею, а також короткий рострум.
Самиці досягають статевої зрілості маючи в довжину 22-43 мм, самці – 30-45 мм. Із яєць викупляються планктонні личинки. До досягнення стадії пост-личинки, яка переходить до донного способу життя, проходить п’ять линьок.
Виявляється, що фермери багатьох європейських та азіатських країн (Китай) зацікавлені в тому, аби цей холодолюбний евригалинний вид був одомашнений та вони мали можливість вирощувати цей вид в умовах аквакультури. Тому вченими та дослідниками ведуться роботи в цьому напрямку.
Зокрема, тестування успішного протоколу вирощування личинок шримсу може бути використане для розробки широкомасштабної системи вирощування посадкового матеріалу C. crangon як в проточній, так і в рециркуляційній системах. Це дасть змогу отримувати якісний посадковий матеріал, котрий за 4-5 теплих місяців зможе досягати товарної ваги в умовах аквакультури.
Дослідники з Гентського університету та науково-дослідного інституту сільського господарства, рибного господарства та продовольства Фландрії (ILVO), які досліджували способи вирощування посадкового матеріалу отриманих від плідників, котрих вилучили із природного середовища.
Вчені відзначають, що піщані креветки (Crangon crangon) – комерційний вид, котрий високо ціниться у Європі: 26 000 тонн варених піщаних креветок вартістю приблизно 100 мільйонів євро було виловлено та спожито в Нідерландах, Німеччині, Бельгії, Франції, Данії та Великобританія протягом 2016 року.
Однак вони також відзначають, що зміна ринку пропонує нові можливості для введення цього виду креветок в аквакультуру, коли будуть подолані певні проблеми з репродукцією та підрощуванням посадкового матеріалу.
За останні кілька років попит в Європі на великі живі креветки (> 70 мм) збільшився, на 20-30% вища вартість продажу, ніж варені піщані креветки. Зростання попиту та висока комерційна цінність можуть зробити цей вид привабливим кандидатом для аквакультури.
Вони стверджують, що невдача попередніх дослідницьких проектів щодо відтворення піщаної креветки у неволі, що відноситься до середини 1960-х років, пояснюється декількома факторами (корм, щільність посадки, умови утримання), які все ще потребують оптимізації для ефективного та життєздатного вирощування цього виду. В результаті, щоб допомогти подолати ці проблеми, вони дослідили способи вирощування личинок піщаних креветок в закритих умовах, та створили необхідні умови для проектування та експлуатації дрібномасштабної стаціонарної системи для вирощування личинок.
Для отримання яєць креветок вони відловлювали самок, котрі вже носили яйця, використовуючи невеликий траловий траулер. Після того, як вони забрали яйця в самок, то після цього проект був зосереджений на оптимізації інкубування яєць, виживання личинок за допомогою температури води, підбору корму, режиму годування та щільності посадки.
Дослідники здійснили ряд проривів, зробивши висновок що їхній результати їхніх експериментів дозволяють припустити, що личинки можна вирощувати при високій щільності (300 личинок на 1 літр води) з високою виживаністю 73,5 (± 5,4)% в умовах рециркуляційних систем.
«У цих системах личинок можна годувати виключно наупліями артемії (Artemia salina) відповідно до режиму годування, який коригується на основі основних етапів розвитку личинки. Додавання мікроводоростей може додатково збільшити виживання на 10 відсотків. Інформація, зібрана в ході цього дослідження, може бути застосована для подальшої оптимізації розвитку личинок як в проточній, так і в рециркуляційній системах», – кажуть дослідники.
Більше того, вони висловлюють переконання, що їхній успіх у створенні протоколу вирощування личинок для цього виду (від яєць до мальків) можна використати для розробки широкомасштабної системи вирощування личинок C. crangon як в проточній, так і в системі рециркуляції із метою максимізації виробництво здорового посадкового матеріалу.
Так що на базі інкубаторія для креветок ваннамей можна також створити окреме відділення, котре буде займатися вирощуванням посадкового матеріалу піщаної креветки, що дасть можливість фермам по вирощуванню креветок навіть в зимовий період вирощувати піщану креветку та випускати її в літні вигульні ставки для того, аби звільнити місце для вирощування теплолюбивих креветок ваннамей.
Паралельно потрібно вести науково-дослідницьку роботу із метою виведення генетичних ліній, котрі будуть рости більшими та досягати набагато швидше кращих результатів для фермера. Але це вже наступний крок.