В процесі експлуатації експериментальної РАС ми зіштовхнулися із проблею великої кількості відходів життєдіяльності при вирощуванні кларієвого сома при щільних посадках (більше 300 кг на 1000 літрів).
Продуктивність роботи барабанних фільтрів серії Ecodrum проектується із розрахунку 10 мг/літр твердих відходів (TSS – загальна кількість осаджених твердих речовин). Серія AquaDrum має збільшену продуктивність до 20 мг/літр.
В системах для вирощування кларієвих сомів цей показник може сягнути рівня 200 мг/літр, що в десять разів більше запроектованої продуктивності системи.
Тобто фільтр, наприклад Ecodrum 100, котрий розрахований на продуктивність в 100 метрів кубічних води в годину, в системі для вирощування сома зможе фільтрувати максимум – 10 м3/годину. Такий варіант фільтрації є економічно недоцільним та дуже дорогим. Також це призводить до постійних втрат теплової енергії, котра видаляється із системи разом із теплою водою при автоматичному промиванні забрудненої сітки барабанного фільтра.
У зв’язку із цим наша компанія розробила проміжний механічний фільтр, котрий працює по принципу трубчатого відстійника. Це дозволяє понизити кількість ОТР (осаджених твердих речовин) до оптимальних 10 мг/літр. Дальше вода самоплином подається на барабанний фільтр, котрий вже “полірує” воду до потрібної нам чистоти.
Саме ця технологія буде застосована у нас на фермі, розрахованої на 160 тон продукції на рік (3-4 тонни на тиждень), і котра почне роботу вже в кінці травня 2018 року в Київській області. Застосування цієї простої технології дасть можливість економити теплу воду, а також забезпечити потрібну якість води для сома.
Багато із вас мали можливість бачити в яких “умовах” вирощується кларієвий сом у нас в Україні. Зрозуміло, що ця риба може рости і в умовах надзвичайно брудної води, адже приблизно в таких же умовах вона живе у себе на батьківщині. Але завдання відповідальних фермерів створити найкращі умови для отримання якісної продукції, а для цього потрібно подбати про добробут тварин. І самі ці принципи, котрі вже давно застосовуються в країнах ЄС, повинні взяти за основу справжні господарі, котрі дбають про розвиток аквакультури в Україні.
Маємо величезну надію, що в цьому році в країні запрацюють ще кілька великих рибних ферм по вирощуванню різних видів риб. Також варто зауважити, що програма “Кларій-2020” реалізовується по плану і вже в кінці цього року ми плануємо вийти на реальний об’єм вирощування в 1200-1400 тон цієї корисної та доступної риби на рік.
2018 рік – справжній рік аквакультури в Україні. Назад дороги вже немає, тому мусимо всі разом робити те, що належить для розвитку цієї галузі.